Konkurs Mądra Książka Roku (edycja 2019) został rozstrzygnięty! W tym roku spotkaliśmy się na gali on-line w ramach Copernicus Festival. Rozdanie nagród miało miejsce 22 maja o godz. 17:00. Statuetki Euklidesa wręczono najlepszym książkom popularnonaukowym wydanym w Polsce w 2019 roku. Główne nagrody otrzymały książki  „What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych” autorstwa Benjamina K. Bergena i „Śmieci” autorstwa Gerdy Raidt. Nagrodzono także książki wybrane przez członków społeczności akademickiej UJ, redaktorów portalu Mądre Książki i internautów. Konkurs po raz 5. zorganizowali: Uniwersytet Jagielloński i Portal Mądre Książki.

• Nagroda Główna powędrowała do książki „What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych” autorstwa Benjamina K. Bergena, tłumaczenie: Zuzanna Lamża, Wydawnictwo Copernicus Center Press.
  • Nagroda Główna w kategorii: książka dla dzieci – „Śmieci” autorstwa Gerdy Raidt, tłumaczenie: Katarzyna Łakomik, Wydawnictwo Babaryba.
  • Nagroda społeczności akademickiej UJ otrzymał Artur Wójcik z książką „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”, Wydawnictwo Napoleon V.
  • Nagroda Internautów i Czytelników Gazety Wyborczej dla książki „Wielcy naukowcy” Marcina Jamkowskiego i Macieja Szymanowicza (ilustracje), Wydawnictwo Dwukropek.
  • Nagrodę Redaktorów Portalu Mądre Książki otrzymał Seth Mnookin i jego „Wirus paniki”, tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka, Wydawnictwo Czarne.

Mądra Książka Roku 2019
Mądra Książka Roku 2019 dla dzieci