MĄDRA KSIĄŻKA ROKU

Wierzymy w świat mądrych, kreatywnych i pełnych pasji ludzi, którzy chcą uczynić go lepszym!

Dlaczego organizujemy konkurs na Mądrą Książkę Roku?

Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element systemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe.
Książki popularnonaukowe opisują i tłumaczą określone zagadnienia naukowe, przedstawiając ich syntetyczny, uprzystępniony obraz. Wydawnictwa te zazwyczaj nie przechodzą trudnego procesu recenzji naukowej, stąd stosunkowo łatwo je drukować. Są jednak często dowodem istotnej działalności naukowej badacza, służącej popularyzacji opisywanego przez niego tematu, głównie wśród czytelników, którzy nie są specjalistami w danej, często bardzo wąskiej, dziedzinie. Ich jakość powinna być jak najwyższa, a cel ten nie jest łatwo osiągnąć. Wielu naukowców nie potrafi w prosty i zrozumiały sposób opowiadać o swoich skomplikowanych badaniach lub ma problem z wyborem najistotniejszych informacji, które powinien poznać niewyspecjalizowany czytelnik. Jednocześnie wiele wydawnictw, zdając sobie sprawę z wartości tego typu literatury, próbuje przebić konkurencję w liczbie wydawanych tytułów. To skutkuje często obniżaniem poziomu, oszczędnościami czynionymi na korektach i konsultacjach naukowych.
Konkurs, który uruchamiamy ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą mamy nadzieję stanie się z czasem statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł. Bardzo liczymy także na wsparcie środowiska naukowego, które powinno być nieustającym generatorem treści popularyzatorskich.

KOMISJA KONKURSOWA edycja 2023

Prof. dr hab. Stanisław Kistryn

Fizyk, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. współpracy w ramach Una Europa. Wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

 

 

 

Marta Alicja Trzeciak

Weterynarka, popularyzatorka nauki, redaktorka serwisu Mądre Książki. Pracuje w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

 

 

 

 

 

 

Dr Monika A. Koperska

Specjalista chemii konserwatorskiej i popularyzator nauki, a także współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Od 2020 rozwija własną firmę produkcyjną MAK Art & Science Productions.

 

 

 

 

Dr Kamil Kopij

Archeolog, popularyzator nauki, redaktor serwisu Mądre Książki.

Aleksandra Stanisławska

Dziennikarka naukowa, współtwórczyni bloga popularnonaukowego CrazyNauka.pl oraz audycji „Homo Science” w radiu TOK FM. Współautorka książki popularnonaukowej „Fakt, nie mit”. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Rozwoju Przez Całe Życie. Laureatka nagrody Popularyzator Nauki 2019.

 

 

 

Leszek Szumlas

Współzałożyciel i redaktor serwisu Mądre Książki. Z wykształcenia archeolog, z zawodu zegarmistrz.

 

 

 

 

 

 

Michał Olszewski
Dziennikarz, pisarz, publicysta. Ukończył studia polonistyczne na UJ, Redaktor Naczelny krakowskiego wydania Gazety Wyborczej.

 

 

 

 

 

Marta Seweryn

Pomysłodawczyni sekcji Docs+Science na Krakowskim festiwalu filmowym.
Na co dzień realizuje projekty ekologiczne w Carbon Footprint Foundation.

W EDYCJI 2023 KSIĄŻKI NOMINOWALI

Redakcja Popularnonaukowa Radia Akademickiego LUZ

Agnieszka Krzemińska – dziennikarka i popularyzatorka archeologii, autorka książki „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”, Dział naukowy “Tygodnika Polityki”

Prof. Krzysztof Ciesielski – matematyk, Uniwersytet Jagielloński, popularyzator nauki

Dr Michał Faszcza – historyk, Uniwersytet Śląski, Mądre Książki

Dr Kamil Kopij – archeolog, Uniwersytet Jagielloński, Mądre Książki

Łukasz Kwiatek – filozof, popularyzator nauki, Tygodnik Powszechny, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

Rafał Siemko – filolog, Mądre Książki

Prof. Robert Suski – historyk, Uniwersytet w Białymstoku, Mądre Książki

Marta Alicja Trzeciak – weterynarka, popularyzatorka nauki, Mądre Książki, Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Agnieszka Karp-Szymańska – filolożka polska, animatorka kultury, prezeska zarządu w Grupa CzasDzieci.pl Sp. Z o. o.

Artur Wójcik historyk, Sigillum Authenticum, autor książki „Fantazmat Wielkiej Lechii”, za którą otrzymał Nagrodę społeczności akademickiej UJ w ramach Mądrych Książek 2019

KSIĄŻKI POPULARNONAUKOWE

Pamiętajmy ile dają nam książki popularnonaukowe!

STYMULUJĄ

Czytając książki popularnonaukowe, stymulujemy procesy myślowe. Dostarczamy naszemu intelektowi nowych pojęć i idei, wzmacniamy świadomość i wzbogacamy nasz wewnętrzny świat.

ODPOWIADAJĄ NA PYTANIA

Lektura książek popularnonaukowych skłania nas do stawiania pytań, a szukanie na nie odpowiedzi angażuje nas, pobudza do dalszych przemyśleń i odkrywania kolejnych pokładów wiedzy.

POBUDZAJĄ WYOBRAŹNIĘ

Książki popularnonaukowe pobudzają naszą fantazję i uczą budować logiczne lub abstrakcyjne obrazy w naszej wyobraźni.

POBUDZAJĄ PASJE

Wartościowe książki popularnonaukowe polecane dzieciom stają się często iskrą rozpalającą zainteresowania i pobudzającą pasję, która w przyszłości może zaowocować wielką, naukową karierą.

TŁUMACZĄ ŚWIAT

Książki opisujące rozmaite, naukowe problemy dostarczają nam wiedzy z wielu różnych dziedzin. Dzięki nim podróżujemy i uczymy się jak funkcjonuje nasz świat.

OTWIERAJĄ UMYSŁ

Czytając książki popularnonaukowe, dowiadujemy się, że często pytania mają więcej niż jedną odpowiedź, a na każdy problem można spojrzeć z różnych stron. To skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań i bardziej otwartego myślenia.

MASZ JAKIEŚ PYTANIA LUB POMYSŁY? CHCESZ ZOSTAĆ PARTNEREM KONKURSU? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!