English version at the bottom of the page.

Wynalezienie Europy Wschodniej; Miasto Potwór; Nauka. To lubię; Nie jesteś sam w domu – to tytuły, które zostały wybrane Mądrymi Książkami Roku 2020. 20 maja o godz. 17.00 w ramach Copernicus Festival 2021: Wyobraźnia zostały ogłoszone wyniki organizowanego od 2016 roku konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową wydaną lub przetłumaczona na język polski w ubiegłym roku.

Galę poprowadził Wojciech S. Wocław, a jego gośćmi byli prof. Stanisław Kistryn oraz rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik. 15 nominowanych pozycji było branych pod uwagę w pięciu kategoriach. Oto wyniki:

• nagroda główna „Mądra Książka Roku 2020” – Larry Wolff, Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia, tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo MCK
  • nagroda główna dla książki dla dzieci „Mądra Książka Roku 2020 dla dzieci” – Joanna Guszta, Przemek Liput (opracowanie graficzne), Miasto Potwór, Wydawnictwo Kropka
  • nagroda społeczności akademickiej UJ – Tomasz Rożek, Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Wydawnictwo Wilga
  • nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki – Rob Dunn, Nie jesteś sam w domu, tłum. Krzysztof Skonieczny, Wydawnictwo CCPress
  • nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej – Tomasz Rożek, Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Wydawnictwo Wilga

Nagrody główne przyznało Jury w składzie: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).

Po raz pierwszy Mądra Książka miała swoje pasmo na Copernicus Festival, w ramach którego odbyło się 5 spotkań dotyczących książek popularnonaukowych dla dzieci – tegorocznych nominacji, kwestii ekologii i kosmosu oraz tworzenia i promowania tego rodzaju literatury.

We know the winners of the 2020 Smart Book of the Year!

On may 20th, during the Copernicus Festival 2021: Imagination, we announced the results of the contest for the best popular science book written or translated to polish, which have been organised since 2016.

The Gala were held by Wojciech S. Wocław with appearances of prof. Stanisław Kistryn and UJ spokesman Adrian Ochalik. There were five categories and fifteen nominated books. Here are the results:

• Smart Book of the Year 2020 – Larry Wolff, Inventing Eastern Europe: The Map of Civilization on the Mind of the Enlightenment, Polish publisher: MCK
  • Smart Book of the Year 2020 — Children’s Edition – Joanna Guszta, Przemek Liput (opracowanie graficzne), Miasto Potwór, Wydawnictwo Kropka
  • Smart Book Website Editors’ Award – Rob Dunn, Never Home Alone: From Microbes to Millipedes, Camel Crickets, and Honeybees, the Natural History of Where We Live, Polish publisher: CCPress
  • Jagiellonian University Academic Community Award – Tomasz Rożek, Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Wydawnictwo Wilga
  • Public Choice Award – Tomasz Rożek, Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Wydawnictwo Wilga

The verdict were announced by jury consisting of prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).

For the first time Smart Book Contest had it’s part in Copernicus Festival, which consisted five meetings concerning popular science books for children – including this year nominations, books about ecology, space and writing and popularizing this genre.