Konkurs Mądra Książka Roku (edycja 2018) został rozstrzygnięty! Podczas uroczystej Gali, która odbyła się 25 kwietnia wręczono statuetki Euklidesa najlepszym książkom popularnonaukowym wydanym w Polsce w 2018 roku. Główne nagrody otrzymały książki  „Mikrobiom” Eda Yonga i „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” Nikoli Kucharskiej. Nagrodzono także książki wybrane przez członków społeczności akademickiej UJ, redaktorów portalu Mądre Książki i internautów. Konkurs po raz 4. zorganizowali: Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

🏆 Nagroda Główna powędrowała do książki Eda Yonga „Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem”
🏆 Nagroda Główna w kategorii: książka dla dzieci – dla Nikoli Kucharskiej, Katarzyny Gładysz, Pawła Łaczka i Joanny Wajs za książkę „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”
🏆 Nagroda społeczności akademickiej UJ powędrowała do książki Yuvala Noah Harariego „Homo Deus”
🏆 Nagroda Internautów i Czytelników Gazety Wyborczej dla książki Agnieszki Kossowskiej „Duże sprawy w małych głowach”
🏆 Nagroda Redaktorów Portalu Mądre Książki powędrowała do Julii Shaw za książkę „Oszustwa pamięci”

MĄDRA KSIĄŻKA ROKU to konkurs, który ma za zadanie promowanie rzetelnych i atrakcyjnych książek popularnonaukowych dla dzieci i dorosłych. Partnerami konkursu w edycji 2018 byli: TVN24, Gazeta Wyborcza i księgarnia De Revolutionibus.

Celem konkursu jest promocja książek, które przystępnym językiem opowiadają o złożonych sprawach, podsycają głód poznawania, inspirują do własnych poszukiwań i refleksji. Ideą przyświecającą organizatorom jest także motywowanie wydawców i autorów książek do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą stała się statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, jest także drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł.

W tym roku do udziału w Mądrej Książce Roku po raz pierwszy zaproszono młodzież z trzech krakowskich szkół średnich – I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego i V LO im. Augusta Witkowskiego. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie reklamy jednej z nominowanych książek. Zwyciężyli uczniowie II i V LO, którzy w przygotowanych materiałach promowali „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” oraz „Oszustwa pamięci”. Nagrodami w tej nowej konkursowej kategorii dla młodzieży były warsztaty w krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej” oraz bilety dla całej szkoły na wybrany seans w jednym z krakowskich kin.

Po części oficjalnej Gali odbyła się dyskusja z udziałem autorów, jurorów oraz przedstawicieli wydawnictw na temat wyzwań związanych z popularyzacją nauki.

RELACJA Z GALI NA STRONIE UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

RELACJA Z GALI NA STRONIE GAZETY WYBORCZEJ

PROFIL KONKURSU NA PORTALU FACEBOOK